2020 Eğitim Ödeneği Yatırım İşlemleri Devam Ediyor

2020 yılı korona virüs nedeniyle birçok ilginçliğin ve ekstrem durumun yaşanmasına neden oldu. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde okullar kapatıldı ve sınavlar haricinde öğrencilerin bir araya gelmesine engel olundu. 2020-2021 eğitim öğretim yılının açılıp açılmayacağı konusunda önemli tartışmalar yaşandıktan sonra ilk okul zili 21 Eylül 2020 yılında çaldı.

Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde öğretmenlere kırtasiye masraflarında yardımcı olmak adına maaşlarına ek olarak para ödemesi yapılıyor. Eğitim ödeneği olarak resmi bir ada sahip olsa da bu ödeneğin kırtasiye masrafları için yapıldığı biliniyor. 2020 yılında eğitim ödeneği olarak 1.210 TL yatırılırken, bu eğitim öğretim döneminde 1.250 TL yatırılacağına karar verildi.

Eğitim Ödeneği Ne Zaman Yatıyor?

Öğretmenlerin ve yöneticilerin yeni öğretim yılına daha rahat hazırlanması amacıyla bu para hesaplarına yatırılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda ödeneğin yatırılacağı açıklandı. Bu ödenek öğretmenlerin hesaplarına maaş tarihlerine göre yatırılıyor. Bu yıl ki ödemelerin 7 Eylül itibariyle yapılmaya başlandığı açıklandı.
Bu tarihten itibaren maaş tarihlerine göre eğitim camiasının içerisinde yer alan hem yöneticiler hem de öğretmenler için bu ödeme yapılıyor. Amaç eğitimcilerin bu dönemde maddi sorunlar yaşamasının önüne geçerek kendileri için gerekli olan kırtasiye harcamalarını rahatça yapmalarına izin verilmiş oluyor. Bu konuda tüm ödemeler eğitim dönemi başlamadan önce yapılmış oluyor.

Eğitim Ödeneği Ne Demektir?

Eğitim ödeneği kimilerine göre kırtasiye ödeneği kanunla belirlenmiş ve her yıl düzenli olarak yapılmasına izin verilen bir destektir. 657 sayılı devlet kanunun içerisinde yer alan 32. Madde içerisinde bu konuda gerekli açıklama yapılıyor.

Fiili olarak yani hali hazırda öğretmenlik yapanlara ödenmesine izin veriliyor. Okul müdürü, yardımcısı, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, eğitim uzmanları, eğitim uzman yardımcıları ve öğretmenlere bu ödemenin yapılması gerekiyor.

Bu sayılanlar dışında eğitim camiasının içerisinde yer alan hizmetliler ve memurlar için herhangi bir eğitim desteği ödemesi yapılmasına gerek görülmemiştir. Burada amaç öğretmenlerin kendilerini hazır olarak hissetmelerini sağlamak olarak net bir şekilde görülüyor.

 

Yapılan Yorumlar