2020 Yılında Konut Alacaklar İkinci Eli Tercih Etti

2020 yılının tamamlanmasıyla birlikte birçok veride daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Konut sektörünü yakından ilgilendiren veriyse ikinci el konut tercihinin sıfır konutlara göre daha fazla olması oldu. 2019 yılının ilk 8 ayına göre sıfır konutlarda ki artış %11,2 oranında artış yaşanmasını sağladı. Ancak ikinci el konut satışı aynı dönemde %63 artış ile  sıfır konutları neredeyse altıya kalması dikkat çekti.

Kamu bankaları başta olmak üzere birçok banka sıfır konutta kullanılması için uygun oranlı kredi imkanları sunsa da bu değişiklik gerçek anlamda dikkat çekmeyi başardı. Ancak sıfır konut fiyatlarının çok yüksek olması ayrıca maliyetlerinin kredi oranları ne kadar düşük olursa olsun yüksek olması insanların ikinci el konutu tercih ettiğini göstermiş oldu.

Kamu Bankaları Konut Satışlarında Etkin Rol Oynadı

Kamu bankalarının Nisan ve Mayıs ayında pandemi nedeniyle durma noktasına gelen inşaat sektörünü canlandırmak amacıyla başlatmış olduğu kampanya sektörde ciddi bir artışın yaşanmasını da beraberinde getirdi. 2019 yılının aynı döneminde göre Ağustos ayında %28 oranında satışlarda artış gerçeklemiş oldu. Bu dönemde 52 binin üzerinde sıfır konut satışı yapıldı. Ancak aynı dönemde ikinci el evlerde ki satış artışı %69 seviyesine kadar çıktı. Bu dönemde 118 binin üzerinde konutun satışı yapıldı.

Bankalar tarafından sunulan bu çok uygun kredi oranlarına rağmen ikinci el evlere olan talebin bu kadar artması ilgiyle karşılandı. Ocak ile Ağustos ayları arasında 317 bin adet sıfır konut satılırken, aynı dönemde ikinci el konutlarda 706 binin üzerinde satışın gerçekleşmesi dikkat çekti. Yıllık baz da bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre %42’lik bir artış yaşandı. Bu da satışların 1 milyon rakamının üzerine çıkmasını sağladı.

Sıfır ve İkinci El Konut Fiyatlarında Ciddi Fark Var

Sıfır ve ikinci el konut satışlarında her zaman ciddi farklar olmazdı. Ancak bu yıl geçmiş dönemlere göre iki farklı ev için satışların bu kadar farklı olmasının nedenine bakılması gerekiyor. İlk neden olarak sıfır konutların çok ciddi rakamlara satılmasının etkisi var. Aynı tip evlerin sıfır ve ikinci el fiyatları arasında neredeyse ikiye katlayan farklar var.

Bu da insanların sıfır ev almak yerine ikinci el almasına yöneltiyor. Bu dönem için bankalar sıfır konut kredisi kampanyalarının yanında ikinci el konutlar içinde kredi kampanyası sunmasının da bunda etkili olduğu görülüyor. İpotekli ev satışında en ciddi yükselişin yaşandığı dönem olarak bu aylar kayıtlara geçmiş oldu. Geçen yıla göre ikinci el ve sıfır ev satışlarının toplamda artış yaşanması da dikkat çekti. Ağustos ayına kadar olan dönemde iki tip evinde satışlarının toplamı milyon rakamını geçmeyi başardı.

Kampanya Yaz Döneminde Olabilir

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan dönemde yapılan konut kredisi kampanyasında uygulanan kredi faiz oranları satışların artmasında ciddi bir etkiye sahiptir. Sektörün içinde olanlar bu dönem sayesinde ev satışlarının neredeyse tükendiği ve stokların bittiğini söylüyor.

Pandemi döneminde inşaat sektörü her ne kadar devam ediyor olsa da eski hızından uzakta bir üretim yapılıyor. İnsanlar gelecekte daha çok özel ev tercihine yöneleceği de hesaplanıyor. Bu da pandeminin tamamlanmasıyla birlikte tekrar bir kampanya döneminin yaşanabileceği fikrini de akıllara getiriyor. Yoğun talebin yaşandığı bu dönemde aynı zamanda konut fiyatlarında bölgeye göre değişmekle birlikte yüzde 15 ile 30 arasında bir artış yaşandığını da söylemek doğru olacaktır.

Yapılan Yorumlar