2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri

Her yıl olduğu gibi araç sahipleri bu yılda en çok ilgilendiren konuların başında muayene ücretleri geliyor. 2021 muayene fiyatları aracın birçok detayına göre farklılık gösteriyor. 1 Ocak ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere uygulanan zamla birlikte muayene ücretleri belirleniyor. Hangi araç grubuna dahilseniz günü geçmediği sürece sizden alınacak ücretler belirlenmiştir.

Ticari araçlar her yıl muayene olurken, binek araçların muayene süreleri her iki yılda bir yapılmaktadır. Sıfır araçların ilk muayene süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonrasında eğer ticariyse her yıl, binekse her iki yılda bir düzenli olarak muayene yaptırılması gerekiyor.

2021 Araç Muayene Ücretlerine Ne Kadar Zam Yapıldı

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamında yapılması zorunlu olan muayeneler ve ücretleri belirlendi. 2021 yılında uygulanacak olan muayeneler için alınacak ücretler Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte %9,11 oranında zam yapıldı. Ödenecek ücretlere KDV dahil olduğu da biliniyor. Binek bir aracın 2021 yılı muayene ücreti 372,88 TL oldu. Geçen yıl 342,2 TL’den alınan bu ücrete toplam 30 TL’lik bir zam yapıldığı anlamına geliyor. Bu ücret KDV dahil olarak standart bir araba için ödenecek ücret olarak belirlendi.

2021 Araç Muayene Fiyatları Ne Kadar Oldu?

2021 araç muayene fiyatları aracın şeklinde ve yapısına göre değişik şekillerde alınıyor. Ancak en çok bilinen ve merak edilen milyonlarca insanın sahip olduğu otomobile ait olan muayene ücreti oluyor. Üç farklı şekilde muayeneler için ücret alınıyor.

  • Traktör, Motosiklet, Motorlu Bisiklet – 189.98 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork – 372.88 TL
  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker – 503.86 TL

Geçen yıla göre %9’un biraz üzerinde bir artış ile bu yıl muayene yaptırılacaktır. Tabi muayene yaptırmadan önce araçta kusurlu olan noktaların gerekli şekilde yapılması gerekiyor. Ayrıca muayene günü gelmeden randevu tarihi alınmalıdır. Aksi taktirde cezayı da ödemek zorunda kalacaksınız.

Araç Muayene Ücretleri Cezası Ne Kadar?

Araç muayene ücreti aracın durumuna göre her yıl veya iki yılda bir yapılmaktadır. Muayene günü geçen araç sahipleri ceza ödeyerek muayenelerini yaptırma hakkına sahiptir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi gereğince muayene tarihi geçen her araçtan %5 oranında fark alınmaktadır. Bu fark her ay için alınmaktadır. Muayene gününü bir güç geçseniz 29 gün geçseniz de bu fark ödenmek zorundadır. Ceza aylık olarak hesaplanmaktadır.

Otomobil için her ay ödenecek olan miktar 18,64 TL olacaktır. 5 aylık bir gecikmeyle muayene yaptıracak araç sahibi otomobili için 93,2 TL ceza ödeyecektir. Bu ceza ödendikten sonra muayeneyi yaptırmanız mümkündür.

Araç Muayene İşlemleri ve Randevu Nasıl Alınır?

Araç muayene işlemi ile ülkemizde yollarda gezen tüm motorlu taşıtların sağlıklı ve sorunsuz olması amaçlanmaktadır. Ağır Kusura sahip olan veya Emniyetsiz olarak kabul edilen araçlar muayeneye girememektedir. Muayeneye götürülen araç eğer ilk seferde geçemezse bir ay dolmadan tekrar muayeneye yaptırmaya gitmek zorundadır. Aksi taktirde ay dolduktan sonra yeniden muayene ücreti ödenmek zorundadır.

Araç muayenesi için TUVTÜRK sistemine giriş yaparak muayene tarihi almak mümkündür. Muayene almak için aracın üzerine ait hiçbir borcun olmaması gerekiyor. MTV borcu veya trafik cezası borcunun ödenmesi gerekiyor. Borcu olmadıktan sonra yakında bulunan herhangi bir istasyon için internet üzerinden sıra almanız mümkündür.

Yapılan Yorumlar