2021 Yılında İkinci El Araç Fiyatlarında Son Durum! Fiyatlar Yükselecek mi?

2021 yılında beklentiler çok fazla diyebiliriz. İkinci el araç fiyatları beklentinin yoğun olduğu noktalardan birisi haline geliyor. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yaşanan daralma ve talepte olan artışla birlikte fiyatlar çok yüksek miktarla kadar çıkabilmişti. 50 bin TL bandında seyreden bir aracın fiyatı 150 bin TL’ye kadar çıkabildi. Tabi bu durumun geçici, fiyatların suni olduğu tahmin ediliyordu.

2020 yılının son aylarıyla birlikte yaşanan düşüşler fiyatların suni olduğunu ispatı haline geldi. 2021 Ocak ayı itibariyle fiyatlar hala düşmeye devam ediyor. Fiyatların düşmesini etkileyen etkenlerin başında sıfır araç giriş sayısının artması, talebin azalmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca ikinci el araba çılgınlığının geçtiğini vurgulamak doğru bir yorum olacaktır.

İkinci El Araç Fiyatları 2021 Yılında Ne Durumdadır!

İkinci el araç fiyatları bazen pandeminin de önüne geçmeyi başardı. Bir tane arabası olmayanlar almaya, olanlar ikiyi veya üçüncüyü almaya çalıştılar. Bu da piyasada ciddi bir talep patlamasına neden oldu. Sizlerde bu insanlar arasında yer alıyorsanız arabanızı satma konusunda geç kalmış olabilirsiniz. İhtiyacınız olmamasına rağmen sadece para kazanmak için yaptığınız bir hamle varsa bu hamleden dönüş için geç kaldığınızı söylemek doğru olacaktır.

Çünkü fiyatlar en azından yaz aylarına kadar, pandemi yasaklarının biteceği döneme kadar devam edecek gibi duruyor. Bu fiyatların hızlıca düşmesinin nedeni ihtiyacı olmamasına rağmen fazladan araç alan insanların büyük bir etkisi oluyor. Bu etki fiyatların yükselmesinde de yansımıştı. Fazla araçlarından kurtularak büyük bir zarar yaşamak istemeyenler araç fiyatlarında çok ciddi indirimler yapmaya devam edecekler gibi duruyor. Bu da yeni yılda fiyatlarda bir süre daha düşüşe neden olacaktır.

Araç Almak İçin En Doğru Zaman

Gerçekten araba ihtiyacı olanlar için bu dönemin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği de tavsiye ediliyor. Çünkü yasakların kalkması, hayatın normale dönmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte fiyatlarda belirli bir oranda artış yaşanacağını söylemek doğru olacaktır. Ancak daha sonra bir dengelenme kaçınılmaz bir şekilde araç fiyatlarında yaşanması bekleniyor.

Birçok ikinci el araç alım satımcısı bu dönemin ikinci el veya sıfır araç almak isteyenler için en doğru zaman olduğuna vurgu yapılıyor. Piyasada genel olarak %10-15 arasında bir düşüş yaşandığı görülebiliyor. Bunun daha altında bir düşüşün yakın bir zamanda olması beklenmiyor. O nedenle hesaplı bir şekilde araç almak isteyenlerin acele etmeden, dikkatli bir şekilde seçim yaparak fiyatı abartılmayan araçlara yönelmeleri tavsiye ediliyor.

2021 Yılında Fiyatlar Yükselecek mi?

2021 yılında ikinci el araç fiyatlarının ne durumda olacağı birçok insan tarafından merak ediliyor. Yeni bir araç almak isteyenler, elinde ki aracı satmak isteyenler ve gündemi yakından takip edenler bunu bilmek istiyorlar. Ancak bu konuda genel kanı fiyatların bir noktada dengeye kavuşacağıdır.

Fiyatların artmasında talebin artması, sıfır aracın olmaması neden olmuştu. Günümüzde artık üreticilerin aldığı ciddi önlemler sayesinde sıfır araç üretimi yine durmayacak şekilde düzenlendi. Yani fiyatlarda ciddi bir düşüş olmasını beklemek yanlış olacaktır. Ya da tam aksine bir yükseliş trendi yaşanacağını düşünmemeniz gerekiyor.

Genel olarak incelediğimizde piyasada bir denge oluşmaya başlayacak ancak bunun olması için en doğru zaman olarak yaz dönemi gösterilmektedir. Piyasalarda yaşanan dengenin talebe cevap verildiği görüldüğünde istenilen seviye ortaya çıkacaktır. İster bu aylarda isterseniz de yaz aylarında araba almanız daha doğru olacaktır.

Yapılan Yorumlar