40 Bin TL Barınma Yardımı ve Şartları

Devlet tarafından korona virüs döneminde ihtiyaç sahibi olan ailelere birçok destek sağlanıyor. Sağlanan bir diğer destekte 40 bin TL değerinde ev yapım ve onarım kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda talep giderek artarken birçok aile nasıl başvuru yapacaklarını bilmedikleri için zorluk çekebiliyor.

Bu konuda açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Ev yaptırmak isteyenlere 25 bin TL verilirken, ev onarımı yaptırmak isteyenlere 15 bin TL kredi imkanı sunuluyor. Başlangıçta bu şekilde verilen yardım desteği sonradan yapılan düzenleme ile birlikte ev almak isteyenlere 40 bin TL, onarım yapmak isteyenlere 20 bin TL seviyesine çıkarıldığı açıklandı.

40 Bin TL Bakım ve Onarım Yardımı Başvuru

40 bin TL değerinde ev yapma desteği için başvuruları yapmak çok basittir. İlk yapılması gereken yaşadığınız şehirde bulunan Sosyal Yardım Merkezine gitmek olacaktır. Bu merkezde yer alan yetkililere giderek kimliğiniz ile başvuruda bulunabiliyorsunuz. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra size gerekli dönüş yapılacaktır.

Ev onarım devlet desteği alabilmek için yapılması gerekense daha basittir. Oturduğunuz yerden sadece Alo 144 hattını aramak olacaktır. Bu numaradan ev onarım desteği ve şartları hakkında sizlere öncelikle gerekli bilgi verilecektir. Ardından başvurunuz alınacaktır.

20 bin TL Ev Onarım Yardımı Şartları

Devlet tarafından sağlanan bu tür destekler için öncelik her zaman olduğu gibi muhtaçlık seviyesine göre yapılmaktadır. Tabi bu seviye kişinin yaşadığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. İstanbul’da yaşanan bir vatandaş ile Giresun’da yaşayan vatandaş arasında ki fark göz önüne alınmaktadır.

Bu planlama bir bakıma kira yardımıyla benzerlik göstermektedir. Kira yardımında Kilis’de yaşayan 595 TL, Uşak’ta yaşayan 675 TL, Zonguldak’ta yaşayan 755 TL alabiliyor. Ev yapım ve onarım için yapılan başvurunun ardından hesaplamada buna göre yapılıyor. Yani maddi anlamda ihtiyacı olduğundan emin olunan insanlara bu konuda gerekli yardım yapılmaya çalışılıyor.

Bu yardımlardan almak istiyorsanız öncelikle şartları sağladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Bu konuda eminseniz başvurunuzu yaparak beklemeye geçebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar