Eğitim Yardımı İçin İBB Başvuruları Alıyor

Eğitim döneminin açılmasıyla birlikte öğrencilere olan burslar konusunda çalışmalar devam ediyor. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu seçim vaatleri arasında öğrencilere destek verileceğine de yer vermişti. Özellikle üniversite okuyan ve maddi sıkıntılar çeken 30 bin öğrenciye bu yardımın yapılmasına karar verildi.
Bunun için ihtiyacı olduğunu düşünen her öğrenci gerekli yollar üzerinden başvuruda bulunacak bu parayı almaya hak kazanabilir. İlk defa geçen eğitim öğretim yılında öğrencilere İBB tarafından bu ödeme yapılmıştı. Bu yılda öğrencilerin bundan yararlanması için başvurular toplanmaya başlandı. Bu sayede 3200 TL tutarında bursluluk bedeli öğrencilere ödenmiş olacaktır.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Ne Zaman Yapılıyor?

İBB tarafından öğrencilere eğitim döneminde destek olmak amacıyla maddi yardım yapılmasına geçen yıl karar verilmişti. Bu yardım 2020-2021 dönemi içinde devam ediyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyenler için başvurular 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren başladı.
www.gencuniversiteli.ibb.istanbul/ adresine giriş yaparak tüm öğrencilerin başvuru yapması sağlanıyor. Bu sayfada karşınıza çıkacak olan formu eksiksiz olarak doldurmanız sizden isteniyor. Bu formla birlikte başvuru yapacak olan öğrencilerden bazı evrakları da hazırlayarak eklemesi isteniyor. Bunun ardından başvuru şartlarını eksiksiz olarak tamamlayanlara burs ödemeleri yıl içerisinde yapılmaya başlanacaktır. Eğitim desteği alacak öğrencilerin 15 Kasım tarihinde açıklanacağı da bildirildi.

Başvuru Şartları ve İstenen Belgeler

Başvuru şartların İstanbul içerisinde okuyor olması, anne babanın orada ikamet etmiyor olması, devlet üniversitesinde veya özel üniversitede yüzde yüz burslu olarak okunuyor olması isteniyor. Ayrıca öğrencilerin notlarının yüz üzerinden 53 olması, 4 üzerinden 2 olması isteniyor.
Not durumunu gösteren transkript, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, ailenin maddi durum belgesi, kardeşlere ait belgeler, engelli raporu fotokopisi ve ikametgah belgesi istenen evraklar arasında yer alıyor. İstenen form ile birlikte bu evrakları da internet üzerinden göndermek mümkün oluyor.
Bu yardımdan açık öğretim fakültesinde okuyanlar, 25 yaşından büyük öğrenciler, disiplin cezası alanlar, yüz kızartıcı suçtan hüküm giyenler, doktora ve yüksek lisans öğrencileri bu destekten yararlanamayanlar arasında bulunuyor.

Yapılan Yorumlar