Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatılacak mı? Devam Edilmesi İstenen Sektörler Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği korona virüs döneminde hayatımıza giren kavramlardan bir tanesidir. Bu ödenekle amaçlanan işlerine son verilen insanların gerekli bir süre boyunca maddi olarak desteklerinin sağlanmasıdır. Bu konuda çalışma Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yapılıyor.

31 Temmuz 2020 tarihinde sonlanması beklenen yardımın bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamayla bir ay daha uzatıldığı açıklanmıştı. Üretim ve istihdamın desteklenmesi amacıyla önemli olan bu ödenek sayesinde hem işçilerin mağduriyeti giderilmiş hem de iş verenlerin ekonomik zorluklar yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanmıştı. Ancak bu yardımın devam edip etmeyeceği hala merak ediliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılacak mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bu konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı. 31 Temmuz 2020 tarihinde son bulacak olan yardımın bir ay süreyle uzatılmasına karar verildiği duyurulmuştu. Yapılan bu açıklamanın ardından bir açıklama da İstanbul Ticaret Odası başkanından geldi.
İTO başkanı olan Sekib Avdagiç bu ödenekle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Açıklama son kez olması kaydıyla resmi gazetede yayınlanan kanun ile birlikte 17 Ağustos itibariyle uzatılmasına karar verildiği açıklanıyor. Mezkür kanunun geçici maddeleri gereğince bu yardımın uzatıldığı aktarıldı. Nakdi ücret desteği, fesih kısıtı ve mevcut faydalanan kişilere bir ay daha destek verileceği açıklanmış oldu.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Uzatılması İsteniyor?

Kısa çalışma ödeneğinin bir ay kadar daha uzatılacağı ve daha önce başvuru yapanların bu ödenekten yararlanacaklarına karar verilmişti. İTO Başkanı konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İstihdam ve üretimin aralıksız devam edebilmesi amacıyla bu desteğin süresinin daha uzun bir zamana yayılması gerektiğini vurguladı.

Başkan bu uzatma kararının yerinde olduğunu ancak bazı kritik sektörler için en azından yıl sonuna kadar bu ödeneğin devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu sektörler olarak da virüs süreci boyunda kapalı kalan ve en çok etkilenen sektörler olarak öne çıkan kurumların öncelikli olmasına vurgu yaptı. Kültür, sanat, fuar, restoran, içme ve yeme alanları, turizm gibi noktaların olmasını istediklerini aktardı. Bu alanda faaliyet gösteren işyerleri ve çalışanlar için kısa çalışma ödeneğinin en azından yıl başına kadar uzatılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Son Buluyor?

Mart ayıyla birlikte başlayan ve Haziran başı itibariyle başlayan normalleşme sürecine kadar devam eden zaman diliminde ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşandı. Bu sıkıntıların aşılması için bireylere 1000 TL yardım desteği sağlanırken, çalışan ve işten çıkmak zorunda kalanlar içinse kısa çalışma ödeneği desteği sunuldu. Bu destekler ile birlikte Haziran ayı itibariyle ekonominin kaldığı yerden devam edilmesine destek verilmiş oldu.
Bu konuda en önemli yer kısa çalışma ödeneği oldu. Bu ödeneğinin 17 Ağustos itibariyle son kez uzatıldığı vurgusu yapılıyor. Ancak sektör yetkilileri bu ödeneğin en azından yıl başına kadar devam etmesini istiyor. Bu konuyla ilgili olarak her hangi bir net bir açıklama bulunuyor.

Kısa çalışma ödeneğinin bu uzatması son kez mi verilecek yoksa bir sefer daha en azından yılbaşına kadar uzatılması gündemde olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı adına bu konuda yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Bu uzatma gerçekleştirse bundan sonra destek alacak olan sektörlerin özel olarak belirlenerek bu ödeneğin sadece belirli sektörler için uzatılmasının düşünülmesi de gündemde olduğuna vurgu yapılıyor.

Yapılan Yorumlar