Kısa Çalışma Ödenekleri Erkene Çekildi!

Kısa çalışma ödeneği hakkında insanlar ne zaman yatacağı konusunda bilgi talep etmektedir. Bu konuda sevindirici olan açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Bakan yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneği aynı zamanda işsizlik ödeneklerinin temmuz ayı bitmeden yapacaklarını aktardı. 27 Temmuz ile 29 Temmuz tarihleri arasında bu ödemelerin hesaplara geçeceği açıklandı.
Kurban Bayramı tatili öncesinde bu paraların yatacağı duyurulmuş oldu. Genelde ay başında yapılan bu ödemelerin bayram dolayısıyla erkene alınarak, insanların bayrama ihtiyaçlarını rahatça karşılayarak girmelerinin amaçlandığı aktarıldı.

Kısa Çalışma Ödenekleri Nasıl Dağıtılacak?

Kısa çalışma ödeneğinin normalde 5 Ağustos tarihinde yapılacağı biliniyordu. Ancak alınan karar gereği bayram öncesinde hak sahiplerine ödemelerinin 27 Temmuz tarihinden itibaren yapılacağı aktarıldı. Bu konuda daha önce yapılan uygulamalar da olduğu gibi TC kimlik numaranızın son hanesine göre dağıtımın yapılacağı aktarıldı. Son hanesi 0 veya 2 olanlar 27 Temmuz tarihinde, 4 veya 6 olanlar 28 Temmuz tarihinde, 8 olanlarsa ödemelerine 29 Temmuz tarihinde hesaplarından çekebileceği aktarıldı.

Kısa çalışma ödeneği alacakların bu tarihlerde kimlik numaralarının sonuna göre hesaplarını kontrol ederek, ödemelerini alabilecekleri aktarıldı. Ayrıca bu açıklamada kimin ne kadar kısa çalışma ödeneği alacağı da aktarıldı.

Kim Ne Kadar Kısa Çalışma Ödeneği Alacak?

Kısa çalışma ödeneği brüt ücret üzerinden hesaplanarak insanlara sunulacağı daha önce aktarılmıştı. En düşük ücretten başlayarak alınacak maksimum kısa çalışma ödeneği hakkında bilgi verildi.

Brüt Ücret – Kısa Çalışma Ödeneği

•  2.622 TL – 1.561 TL
• 3000 TL – 1.786 TL
• 3500 TL – 2.084 TL
• 4000 TL – 2.382 TL
• 4.500 TL – 2.680 TL
• 5000 TL – 2.977 TL
• 5.500 TL – 3.275 TL
• 6.000 TL – 3.573 TL
• 6.500 TL – 3.870 TL
• 7.000 TL – 4.168 TL
• 7.500 TL – 4.380 TL

2.622 TL brüt asgari ücret alan birisinin kısa çalışma ödeneği 1.561 TL olacaktır. Gelir seviyesi 7.375 TL ve üzerinde olanlar içinse maksimum ödenecek olan kısa çalışma ödeneği tutarı 4.380 TL olacağı aktarıldı. Almış olduğunuz brüt maaşa göre sizde alacağınız olan kısa çalışma ödeneğini bu oranlar üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği ekonomik gerileme yaşandığı durumlarda, bölgesel kriz anlarında ve beklenmedik zorlayıcı sebepler yaşandığında kullanılan bir sistemdir. Pandemi dönemi sırasında çalışma sürelerinin kısaltılması nedeniyle işten çıkarmaların önüne geçilmesi, iş verenlerin korunmasının amaçlandığı bu durumlarda sunulan bir ödenektir.

Bu ödenekten yararlanılması için iş yerlerinin dört hafta süreyle en az durdurulması veya tamamen faaliyetlerine ara vermesi durumlarında maaşların en az üçte biri oranında azaltılması istenmiştir. Bu dönemde çalışamayan sigorta işçiler için ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa çalışma ödeneği korona virüs döneminde birçok insanın iş yerinden ayrılmaması, iş yerlerinin iflas etmemesi için sunulan özel bir ekonomik uygulamadır. Cumhurbaşkanı istemesi halinde bu ödeneği altı ay daha uzatma hakkı bulunmaktadır. Bu durum ekonominin ve yaşanan zorlu sürecinin geçtiğinden emin olunduktan sonra yapılacaktır.

Bu ödeneği almak isteyenler başvurularını İŞKUR üzerinden yapmalıdır. İlk bir hafta içerisinde olan yükümlülükler iş verene aitken, bundan sonra olan yükümlülükler bu ödenek ile sağlanmaktadır. Bu ödeneği işsizlik ödeneği içerisinde mahsup edileceği açıklansa da gene bunun yapılıp yapılmayacağını da Cumhurbaşkanının karar vereceğinin de eklendiğini söylememiz gerekiyor.

Yapılan Yorumlar