Konut Kredi Rakamlarında ki Artış 9 Ayda 80 Milyar TL’ye Dayandı

Konut kredileri geçtiğimiz yıl kamu bankaları öncülüğünde devlet desteğiyle birlikte çok düşük oranlara çekilmişti. Özellikle pandemi dönemi sonrasında adeta durma noktasına gelen sektörde ciddi indirimlerin kaçınılmaz olduğu bir dönemde kredi oranlarında ki indirim ev satışlarında patlamayı da beraberinde getirdi. Tabi bu durum beraberinde konut kredilerinin geçtiğimiz yıllara oranlar ciddi bir şekilde artış yaşanmasına da neden oldu.

Çok düşük maliyetle sunulan bu krediler sayesinde 2020 yılının ilk 9 aylık periyodunda 80 milyar TL’ye yakın kredi sağlanmış oldu. Bu kredi ev almak isteyenler için sunulan çok uygun oranların da etkisiyle cumhuriyet tarihinin en yüksek kredi verilen dönemi oldu. Bunda kamu bankaların da ki çok düşük faizli kredi kampanyalarının büyük bir etkisi oldu.

Konut Kredisi 9 Ayda 80 Milyar TL’yi Aştı

Konut kredisinde pandemi nedeniyle yapılan indirimler sayesinde yılın ilk 9 ayında toplamda 80 milyar TL’ye yaklaşan kredi imkanı sunulmuş oldu. Yapılan bu krediyle birlikte toplamda 277 milyar TL’lik konut kredisi verilmiş oldu. Korona virüs salgını sonrası yapılan bu indirimler ile aynı zamanda piyasada yaşanan duraklamanın da önüne geçilmiş oldu.

2020 yılının ilk birkaç ayında ortalama 110 bin adet konut satılırken, pandemi sürecinde konut satışları 45 bin ortalama sahip oldu. Bu da piyasa da ciddi bir konut artışına ve piyasanın şişmesini de beraberinde getirdi. Nisan ile Mayıs ayında yani sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemdeyse satışlar 17 bin seviyesine kadar geriledi. Ancak yılın üçüncü çeyreğinde yapılan kampanya sayesinde Ekim ayında 130 binin üzerinde konut satış rakamına ulaşıldı.

2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde 46 Milyar TL Konut Kredisi

Konut satışlarında ki bu artışı sağlanan uygun maliyetli konut kredisini etkisi ciddi anlamda fark ediliyor. Yılın ilk 9 ayında toplam da 80 milyar TL konut kredisi kullanılırken, sadece son üç ay içerisinde 46 milyar TL’nin üzerinde konut kredisi artışı yapıldı. Yani neredeyse 9 ayda yapılan satışların %60’lık kısmı bu dönem içerisinde yapıldığını görebiliyorsunuz.

Kamu bankaları tarafından yılın üçüncü çeyreğini kapsayan dönemde yaşanan en düşük konut kredileri sayesinde bu mümkün hale gelmiş oldu. Haziran ayında 20 milyar TL, Temmuz ayındaysa 30 milyar TL’nin üzerinde bir kredi sağlanmış oldu. Bu kredi miktarı şimdiye kadar cumhuriyet tarihinde bir dönemde yaşanan en ciddi rakam olarak da dikkat çekiyor.

Ancak konut kredi kampanyalarının bitmesinin ardından tekrar eski seyrine dönüş yaşandı. Ağustos ayında 12,5 milyar TL, Eylül ayındaysa 2,9 milyar TL konut kredisi verildi. Bunda kampanyalar nedeniyle düşünen konut kredi faiz oranlarının tekrar eski seviyesine çekilmesini de etkisi bulunuyor.

Üçünü Çeyrekte Satılan İpotekli Konut Satışı 250 Binin Üzerinde

Konut kredisini tercih edilerek alınan konut sayısı kredilerinde etkisiyle ciddi rakamlara ulaşmayı başardı. Haziran ve Temmuz ayında toplamda 230 binin üzerinde ipotekli konut satıldığı söyleniyor. Ağustos ayındaysa bu iki ayın aksine 76 bin adetlik bir satış yapıldığı görülüyor.

Yılın ilk çeyreğinde bankalar aracılığıyla sunulan konut kredisiyle alınan ipotekli konut satışı 130 bin, ikinci çeyreğinde 140 bin ortalamaya sahipti. Yılın üçüncü çeyreğindeyse bu rakam ortalama 250 binin üzerinde gerçekleşmiş oldu. Ancak kampanya döneminin kapanmasının ardından yılın son çeyreği olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarında üretiminde düşmesinin etkisiyle konut satışlarında ciddi oranda bir düşüş yaşandığı bilinen bir gerçektir.

Yapılan Yorumlar