Kupon Arsa Ne Demek?

Kupon arsa, kendi bulunduğu bölgede ve çevrede diğer arsalara nazaran çok daha avantajlı fiyatlardan satılan arsalara verilen isimdir. O bölgede bulunan arsanın kupon arsa olabilmesi için öncelikle diğer arsalardan farkı olması ve eşinin benzerinin bulunmaması gerekmektedir. Zaten kupon arsa olarak adlandırılan bu alanlar emlakçılar tarafından hemen adlandırılabilmektedir.
Kelepir fiyata sahip olan bu arsalar daima değerlidir ve alıcısı da çoktur.

Kupon arsa ne demek? sorusunu soranlar genellikle neden ucuz olduğu konusu ile de ilgilenmektedir. Büyük binalar ile komşuluğu olacak durumda olan, ya da ileriki dönemde çevresinde yatırım ihtimali yüksek olan arsalar uzmanlar tarafından daha önceden belirlenebilmektedir. Bu nedenle de bu arsaların fiyatı çok daha ucuz olmaktadır. İleriki dönemlerde yatırım yapıldığında ise bu arsalar diğer arsalara göre çok daha değerli olmaktadır.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kişilerin de arsa satın alırken dikkat etmeleri gereken belli hususlar bulunmaktadır. Kişilerin arsa satın alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair tüm detaylar ise aşağıda yer almaktadır.

• Genellikle büyük yatırımlar yapacak olan inşaat firmalarının olduğu bölgelerde arsa fiyatlarında artışlar gözlenmektedir. Yatırım amaçlı bir arsa alınacaksa yapılması gereken ilk şey, büyük inşaat firmalarının proje alanlarının yakınlarından arsa satın almak olacaktır.

• Planlı kentleşmeler sonucunda yine arsa fiyatları artmaktadır. Hızla fiyatı artan arsalar ileride çok daha fazla prim yapacak demektir. Bu nedenle kişiler yine bu alanlardan arsa almaya yönelmelidir.

• Arsa konusunda satın alma sağlanırken ne gibi faktörler ile karşı karşıya geleceklerini de merak etmektedir. Yol ya da köprü yapımı sağlanacak olan bölgelerde arsa fiyatları çok daha fazla olmaktadır. Ancak; bu alanların değerleri de her geçen gün artmaktadır. Yatırım amaçlı olarak alınacak arsalar bu bölgelerden de seçilebilmektedir.

• Ticari imarı bulunan arsaların satın alınması da ileride yine iyi prim yapacağı anlamını taşımaktadır. Bu nedenle kişiler ticari imarlı olan arsaları da tercih edebilmektedir.

• Arsa satın alınacak olan bölgedeki imar planı mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Hastane, okul ya da farklı kurumların yapılacağı imar planında yazıyor ise bu inşalar yapıldıktan sonra arsanın değeri bir anda yükselecektir.

• Tarla vasfına sahip olan arsalar imarsız olan arsalardır. Bu arsalar belli bir zaman istemektedir. Ancak 10 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra da iyi getirisi bulunmaktadır. Bu nedenle yine kişiler satın alacağı arsaları büyük risk olsa da bu yönden değerlendirebilmektedir.

• Hangi bölgeden arsa alacağı konusunda da soru işaretleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle mutlaka yüksek gelir grubunun satın almış olduğu arsa bölgelerinden arsa satın alınmalıdır. Zamanla imar yapılmaya başlanması ile bu arsalar büyük kazançların da gelmesine yardımcı olmaktadır.

• Ana caddede bulunan arsalar her zaman çok daha kıymetlidir. Bu nedenle de kişiler arsa satın alırken mutlaka ana caddede bulunan arsaları tercih etmelidir. Ana caddeden alınan arsalar çok kısa sürede büyük kazançlar getirebilmektedir.

• Ormanlık bölgelerdeki imar kuralları değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum da arsanın değer kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de arsa alacak olan kişiler mutlaka ormanlık alandan uzak bölgeleri tercih etmeli ve imar planlarını tüm detaylarına kadar incelemelidir.

Yapılan Yorumlar