Kurban Bayram Öncesinde 1.000 TL Pandemi E-Devlet Başvurusu

Salgın nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi anlamda ihtiyaç duyan ailelere 1000’er TL sosyal yardım adı altında para dağıtmıştır. Bu dağıtım işlemi üç faz üzerinde yapılmıştır. İlk iki fazda belirleme devlet kurumları tarafından yapılırken, üçüncü fazda insanların e-devlet üzerinden yapması istenmiştir.
Bu sayede gözden kaçan, bu salgın nedeniyle işleri askıya alınan insanlara yardım yapılmış oldu. Tabi bu başvurular gerekli inceleme yapıldıktan sonra onaylandı. Kurban Bayram öncesi bu durum hala devem etmekte ve insanların başvuruları alınmaktadır.

1000 TL Pandemi E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

1000 TL pandemi sosyal yardım başvuru işleminin e-devlet üzerinden yapılması istenmektedir. Bu başvuru için kimlik numaranın son hanesine göre herkese özel günler verilmektedir.

TC kimlik numarasının son hanesine göre;

•  “0” olanlar Pazartesi
• “2” olanlar Salı
• “4” olanlar Çarşamba
• “6” olanlar Perşembe
• “8” olanlar Cuma

Bu günlerde başvuru yapılması istenmiştir. Aynı zamanda başvuruların sistem üzerinden cumartesi ve Pazar günleri hiçbir kısıtlama olmadan yapılmasına da izin verilmektedir. Kurban bayramı öncesinde sizde e-devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapıp rahatça başvuru yapabilirsiniz.

Kurban Bayram Öncesinde Yapılan Başvurular Ne Zaman Onaylanır?

Kurban bayram öncesinde 1000 TL sosyal yardım desteği için başvuruda bulunanlar eğer başvurularını çok erken yaparlarsa bu onayı bayramdan önce alarak hesaplarına paranın yatmasını sağlayabilirler. Ancak bunu son bir hafta kala yapanlar büyük ihtimal onaylarını bayram sonrasına kalacaktır.
Sistem belirli bir ilke üzerinden işlemektedir. Öncelikle başvurular toplanmakta, ardından insanların başvuru yaptıkları noktada bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine bu başvurular iletilmektedir. Burada ki yetkili kişiler tarafından yapılan özel inceleme ile başvuru sahiplerinin bu parayı almayı hak edip etmediği kararlaştırılır. Daha sonra bu bilgi tekrar sisteme girilir. Bu işlemlerin tamamı 7 ile 14 gün arasında tamamlanmaktadır.

1000 TL Pandemi Sosyal Yardımlaşma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

1000 TL pandemi sosyal yardımlaşma başvurusuna bulunanlar sorgulama işlemini de başvuruda olduğu gibi e-devlet üzerinden yapabilirler. Yapılması gereken tek işlem e-devlet hesabına giriş yapmak olacaktır. Hesapta direkt olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait bölüme giriş yapmalısınız.
Burada bulunan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sekmesine tıklamalısınız. Ya da direkt olarak arama kısmına bu ibareyi yazarak, karşınıza çıkan sorguda ki sayfaya tıklamanız yeterli olacaktır. Yoğunluğa göre sorgulama işlemi belirli bir süre boyunca devam edecektir. Daha sonra sorgulama sonucunda başvurunun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlandığını kısa süre içerisinde anlamanız mümkün olacaktır.

1000 TL Sosyal Yardımlaşma Desteği 4. Faz Başvuruları Alınacak mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlaşma desteği 1000 TL yardımlarında üçüncü faz hala devam etmektedir. Üçüncü faz başladığı andan itibaren beklenti bunun biteceği ve bir süre sonra 4. Faz başvurularının alınacağı yönünde oldu. Bu konuda çok haber çıkması üzerine Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Şimdiye kadar 6 milyon kişiye yardım ettiklerini ve bu sayede 6 milyar TL yardım yaptıklarını aktardı. Hali hazırda üçüncü fazın devam ettiğini ve isteyen herkesin buna başvuru yapabileceğini aktardı. Şuan için aksi bir durum olmadığı sürece üçüncü faza başvuruların alınmaya devam edeceğini ve bundan dolayı da dördüncü faza yönelik bir çalışmalarının planlarında olmadığını dikkat çekmek açısından açıkladı.

Yapılan Yorumlar