Radye Temel Nedir?

İnşaat sektöründe sıklıkla duyulan ve pek çok kişinin merak ettiği sorulardan biri radye temel nedir? sorusudur. Özellikle inşaat yapımı sırasında inşaat mühendisleri bu terim hakkında pek çok tartışma sağlamaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir binanın temelinin en sağlam hali alabilmesi için nasıl bir temel şeklinin uygulanacağının açıklamasıdır. Radye temel, bir binanın ağırlığının zemin kısmı düzenli ve eşit bir şekilde dağılabilmesi için kullanılan temel türleridir. Radye Jeneral Temel olarak da bilinen bu temel türleri ülkemizde 4 adettir. İnşaat mühendisleri yapının sağlamlığı için en uygun olan temel biçimini seçerek uygulamaktadır. Radye temel nedir? sorusunu merak edenler daha çok türleri ile de ilgilenmektedir. Radye temel çeşitleri ve detayları ise aşağıda yer almaktadır.

Düz Radye Temel

Bu temel türü, ülkemizde en yaygın kullanılan temel türüdür. Eğer bir binanın ağırlığı aşırı değilse ve kolonlar arasındaki mesafe de uzun değil ise bu temel türü yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta pek çok bina da bu temel türü ile inşa edilmektedir.

Kirişli Radye Temel

Genellikle binadaki kolonlar arasında uzadığında bu temel sistemi kullanılmaktadır. Alttan ve üstten kirişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hatta binanın yükü ağır ise ve zemine fazla yük binecek gibiyse bu temel sistemi kullanılmaktadır. Radye temel nedir? sorusunu merak edenler daha çok kirişli radye temel ile de ilgilenmektedir. Çünkü yüksek ve ağır binalar genellikle bu sistem üzerine kurulmaktadır.

Mantar Radye Temel

Bu temel şekli de yine ağırlığı fazla olan binalarda kullanılmaktadır. Ağırlığın zemine baskı yapmaması ve çökmelerin yaşanmaması için genellikle bu yöntem kullanılmaktadır.

Ters Kemer Şeklinde Radye Temel

Yer altı sularının çok fazla olduğu ya da yükün en üst seviyede olduğu binalar için tercih edilmektedir ancak; bu temel türünde hata riski oldukça fazladır. Bu nedenle de kişiler genellikle diğer temel türlerini tercih etmektedir. Ters radye temel türünün olduğu yapılar oldukça azdır.

Radye Temel Uygulaması Nasıl Sağlanır?

Radye temel nedir? sorusundan sonra bir diğer merak edilen konu da bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgilidir. Radye temel uygulaması profesyonel inşaat mühendisleri tarafından uygulanmalıdır. Temelin sağlam olması, binanın da sağlam olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple de inşaat mühendisleri gerekli hesaplamaları tam olarak sağlamalıdır.
İşleme başlamadan önce gerekli zemin kontrolleri inşaat mühendisleri tarafından sağlanmaktadır. İşleme öncelikle temelin atılacağı alanın kazılması ile başlanmaktadır. Kazı işlemleri bittikten sonra arazinin birtakım malzemeler ile doldurulması gerekmektedir. Grabeton adı verilen bir malzeme ile kazılan alan 15-20 cm kalınlığında olacak şekilde sıvanmaktadır. Grabeton ile sıvama işlemi yapıldıktan sonra temel için gerekli olan tahtalar monte edilir ve radye temel için gerekli olan yüksekliğe göre tuğla döşeme işlemi tamamlanır. İzolasyon bu aşamada oldukça önemlidir. Yer altı sularının temele zarar vermemesi için grabeton üzerine uygun olan malzeme ile izolasyon işlemi sağlanmalıdır. Beton prizi de yine grabeton üzerine yapılan izolasyondan sonra sağlanmalıdır.

Tüm bu işlemler halledildikten sonra radye temel nedir? sorusunu merak edenler için son aşama, 14’lük donatılar ile örme işleminin sağlanmasıdır. Örme işlemi yapılması da temel yapımı konusunda en önemli aşamalardan biridir. Son olarak da atılan bu temelin üzerine inşaat mühendislerinin uygun gördüğü şekilde beton dökme işlemi sağlanmaktadır. Beton dökme tamamlandıktan sonra bu işte profesyonel olan kişiler tarafından beton sıkıştırma olayı da yapılır ve radye temel işlemi sonlandırılmış olur.

Yapılan Yorumlar