Sigorta Acentelerin Levha Kayıt Ücretleri ve Aidatlarına Zam Geldi

Sigorta acenteliği hizmet verenler 2021 yılıyla birlikte daha fazla kayıt ücreti ve aidat verecekler. Yeni yıla girilmesiyle birlikte birçok ürüne ve işe gelen zamlar, sigorta sektörüne de geldi. Zam kararı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan Sigorta Acenteleri İcra Komitesi(SAİK) tarafından açıklandı.

Yapılan açıklamayla birlikte son toplantının artından sigorta acentelerine ait olan Levha kayıt ücretleri ve aidat ücretlerinde artış yapılmasına karar verildiği açıklandı. TOBB’a ait web sitesi üzerinden yapılan artışlarla ilgili olarak resmi duyuru yapıldı. 2021 yılı için geçerli olacağının altı özellikle çizilen kararla birlikte bu yıl içerisinde sektörde ödenecek olan kayıt ücretleri ve aidat ücretleri hakkında bilgiler de verildi.

2021 Yılı Acente Kayıt ve Aidat Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait olan web sitesi üzerinden sadece 2021 yılında geçerli olacak olan aidat ve yeni yakıt ücretleri açıklandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Sigorta Acenteleri İcra Komitesinin 27.11.2020 tarihli toplantısında; 1 Ocak 2021 gününden itibaren 31 Aralık 2021 günü bitimine kadar (bu tarihler dahil) Uygunluk Belgesi başvurusunda bulunan Sigorta Acenteleri için (evraklarını eksiksiz şekilde ilgili Odaya teslim etmek kaydıyla) Levha kayıt ücreti 24.750,-TL (yirmi dört bin yedi yüz elli TL), 2021 yılı Levha aidatı ise, 100 TL (yüz TL) olarak belirlenmiştir.”

Alınan kararla birlikte 2021 yılında ilk defa gerekli evrakları hazırlayarak Sigorta Acenteliği için başvuru yapanlar levha kayıt ücreti olarak 24.750 TL ödeyeceklerdir. Bununla birlikte levha aidat ücreti olarak da 100 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Bu ücretler geçen yıl için levha kayıt işlemi için 22 bin TL, levha aidatı olarak 90 TL olarak ödeniyordu.

Kurum tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken nokta bu artışın sadece 2021 yılı için geçerli olduğunun da özellikle altı çiziliyor. Alınan kararın 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 günü bitimine kadar geçerli olduğu özellikle vurgu yapılıyor.

2021 Sigorta Acenteliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigorta hizmeti vermek isteyenlerin belirledikleri bir sigorta şirketine başvuru da bulunmaları gerekiyor. Başvurular TOBB tarafından sigorta hizmeti için görevlendirilen odalara giderek kayıt başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Konu hakkında çok detaylı bilgiler yer almaktadır. Ancak birçok şirket tarafından aranılan nitelikler benzerlik göstermektedir.

  • Türkiye’de yerleşik hayatta olmalı,
  • Medeni haklarını kullanma ehliyeti olmalı,
  • Herhangi bir hüküm giymemiş veya ceza almamış olmalıdır,
  • Daha önce iflas etmemiş veya konkordato ilan etmemiş olmalıdır,
  • Teknik personele ait vasıflara sahip olmalıdır,
  • Asgari malvarlığı hükmünü yerine getiriyor olmalıdır.
  • İdari altyapı, fiziksel ve teknik konularda yeterli olmalıdır.

Bu detaylar gerçek kişilerden istenilen detaylardır. Tüzel kişilikler içinde farklı nitelikler aranmaktadır. Sigorta şirketleri üzerinden başvuru detayları öğrenildikten sonra sigorta.gov.tr sitesine giriş yaparak mevzuat hakkında gerekli bilgi alınabilir ve başvuruların nereye yapılacağı öğrenilebilir. Bu konuda gerekli adımları doğru şekilde atmak başvurunun onaylanması açısından önemli olacaktır.

Levha kayıt ücreti olarak 2021 yılında alınan kararla ilk defa başvuru da bulunanlar 24.750 TL ödemeleri gerekiyor. Daha önceden acenteliği bulunanlarsa levhayı yenilemek için verecekleri aidat ücreti sadece 100 TL olarak ödeyeceklerdir. Ülkemizde birçok alanda sigorta hizmeti verilmektedir. Araçların sigortalanması ilk akla gelen hizmet olsa da dask, gayrimenkul sigortaları, sağlık sigortaları alanlarında da hizmetler sunulmaktadır. Hayatınızı garanti altına almak ve zor gününüzde destek almak için yapılması gereken bir işlemdir.

Yapılan Yorumlar