Toki Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

İnsanların en temel ihtiyaçları arasında barınma her zaman ilk sıralarda yer almıştır. İlk çağdan günümüze kadar bu durum değişmeden devam etmektedir. İster lüks evler olsun ister mağaralar olsun insanlar soğuktan, sıcaktan ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı her zaman kendisini korumak istemiştir. Günümüzde bu konuda tercih genelde apartman dairelerinden yana kullanılıyor.

Gelişen teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde inşa edilen apartmanlar sayesinde birçok aile ev sahibi olabiliyor. İsterlerse de bu evlerde tek başlarına yaşayabiliyor. Ancak talebin çok yüksek olması nedeniyle ev fiyatları özellikle büyük şehirlerde çok yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Bu duruma dur demek içinse oluşturulan kurum TOKİ’den başkası değildir.

Toplu Konut İdaresi adı altında 1984 yılında ev yapmaya start veren kuruluş 2002 yılında yapılan kanun değişikliği ile daha hızlı bir şekilde inşaatlarına devam etmiştir. Bu sayede birçok alt gelir ve orta gelir sınıfında yer alan aileleri kira öder gibi ev sahibi yapmayı başarmışlardır. Amaçlanan insanların daha rahat evlerde yaşarken borçlarını onları zorlamadan ödemelerini sağlamaktır. Kurasız satışında bulunması ile birlikte daire fiyatının 80 bin TL olan apartmanlarda oturma şansınız var.

Bu konuda çok sayıda proje yürüten kurum satışlarını farklı şekillerde yaparak insanların uzun yıllar kira öder gibi ev sahibi olmalarına yardımcı oluyor. En iyi tercih yapmak için doğru adımları atmaları gerekiyor.

Toki tarafından projesi tamamlanan ve 35 ilde satışa sunulan 5 bin 543 daire ile binlerce aile ev sahibi olmayı başaracaklar. Bu projelerin en önemli artısı ise kurasız satışa sunuluyor olmasıdır. Bu kurumun yaptığı projelere genelde büyük şehirlerde on binlerce kişi başvuru da bulunuyor. Bu nedenle de kura kaçınılmaz oluyor. Ancak küçük kasabalarda ve şehirlerde talep beklenen kadar yüksek olmuyor.Bu durumda satışların daha rahat gerçekleşmesi için kurasız satış sunuluyor.

Bu satışlarda peşinat ödendikten sonra uygun fiyatlar ile ev sahibi olabileceksiniz. Aylık ödeme miktarının 285 TL’ye kadar düşmesi bizlere bunu gösteriyor. Toki başkanı Ergün Turan bu konuda titizlikle çalışarak evlerinin daha çok orta ve alt gelir gruba dahil edilen ailelere ulaştırmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bunu yaparken satış koşullarına koyulan önemli maddeler işlerini kolaylaştırıyor. Amaçlanan en önemli nokta evlerin gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır. Dikkat edilen noktalar arasında ailenin aylık gelir ortalamasının 4500 TL ve altında olması şartıdır. Bu durumda aileler başvuru da öncelik kazanıyorlar. Daha sonra ailenin hiç ev sahibi olmamış olması gerekiyor. Eğer bir kez bile ev sahibi olunmuşsa kuralı satışlarda ya da kurasız satışlarda daha geri sıralara düşüyorlar. Öncelikle hiç evi olmamış insanların evlerinin olmasını sağlamak gösteriliyor. Bu maddeler o nedenle titizlikle incelenerek insanların ev sahibi olmalarına fırsat veriliyor.

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenler projeye göre farklılık göstererek 10 bin, 20 bin ve 25 bin TL peşinat ödemeleri gerekiyor. Bu peşinatın ardından geri kalan borçları için 120 aydan başlayan 240 aya kadar uzanan vade seçeneklerinden birisini tercih edebiliyorsunuz. Vade sınırını belirlerken kendi gelir durumunuza bakmanız gerekiyor. Aylık ödeyebileceğiniz miktara göre tercih etmek mantıklı olacaktır. Ayrıca aylık taksitlere her yıl iki kez taksit artırımı yaptırılacaktır.

Bunlar enflasyon oranlarına göre eklenecektir. O yılki enflasyon yüksek değilse sizin de ödemeniz yükselmeyecektir. Ülkenin her noktasında konut inşa etmeye devam eden kurum bu sayede şuana kadar 800 binin üzerinde evi teslim etmeyi başarmış ve gelecekte bu sayının 1 milyonun üzerine çıkarmayı amaçlamaktadır.

Yapılan Yorumlar