Toki’den Ev Alanların Yorumları

Toplu Konut İdaresinin en önemli amacı alt gelir grubuna sahip olan ailelerin ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Devlet eliyle ev yapmak cumhuriyet tarihinin ilk yıllarına kadar dayanmaktadır. Yaşanan büyük depremler sonra vatandaşların yıkılan evlerinin yerine yenisini inşa ederek onlara ev sahibi yapma fikri ortaya çıkmıştır. Bu kurumun temelleri de tam o yıllarda atılmıştır. Resmi olarak kuruluş tarihiyse 1984 yılı olmuştur. Ancak o yıllarda çok fazla olmasa da üretime başlamışlar ancak değişim bir konunla konut inşaatı daha hızlı bir hale getirilmiştir. 1984 ile 2002 yılları arasında 100 bine yakın konut üreten kuruluş 2017 yılında sadece 60 bin konut üretmeyi başarmıştır.

TOKİ başkanı tarafından açıklanan hedef 2023 yılına gelindiğinde 1 milyonun üzerinde konut inşaat ederek onları sahiplerine sunmak olacaktır. Bu konuda şuan ki durumda gerekli güce sahip olduklarını söyleyebiliriz. İnşaat sektöründe sadece bir noktaya odaklanmıyorlar ülkemizin neresinde konuta ihtiyaç varsa oraya giderek gerekli çalışmaları yürütüyorlar. Bu konuda gerçekten iyi bir seviyeye geldiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu durumun oluşmasında devletinde yapmış olduğu desteği inkar etmek yanlış olacaktır. Hızlı yükselen potansiyelini sağlayan etkilerden birisi de birçok aileye konut piyasa fiyatlarının çok altında fiyatlar ile ev sahibi yapmayı başarmış olmalarıdır. Hayatlarında hiç ev sahibi olmayan binlerce insan bu sayede rahat ödeme koşulları ile evlerine kavuştular.

Yeni yapılan projeler ile de kavuşmaya devam edeceklerdir. Tüm il ve ilçelerde yapılan konut projelerini insanlar ile ulaştırmak için farklı yolları tercih ediyorlar. İstanbul gibi yoğun talebin olduğu şehirlerde ev sahipleri kura ile belirlenirken diğer Anadolu şehirlerinde kurasız satışlar yapıyorlar. Proje başlamadan önce belirlenen peşinatın ardından geri kalan miktarı aylık 250 TL’den başlayan fiyatlara kadar düşerek taksitlendiriyorlar. 120 aya kadar taksit imkanı sunuyor ve ailelerin kira öder gibi ev sahibi olmalarına yardımcı oluyor. Zaman uzun olmasından dolayı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan enflasyon oranları kadar taksitlere zam yapıyorlar. Bunun dışında taksitlerde herhangi bir artış yaşanmıyor.

Konutların ihtiyaç sahiplerine gitmesini sağlamak için belirlenen önemli şartlar vardır. Öncelikle aylık gelirin 4500 TL’nin altında olması gerekiyor. Konut alacağı şehirde en az 1 yıldır ikamet etmiş olması gerek ve daha önce hiç ev sahibi olmamış olması en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Ayrıca evi almaya hak kazandıktan sonra satışı gerçekleştirmekte mümkün olmuyor. En azından evin borcunu bitirene kadar evi satmanız mümkün değildir. Bu konumda kurum ile sizin arasınız da imzalanacak olan sözleşme de tüm maddeler açık bir şekilde belirtilecektir.

Alt gelir grubu için üretilen dairelerin ortalama metrekaresi 65 ile 85 arasında değişiyor. Bu inşaatın yapıldığı şehir ve sunduğu şartlara göre değişiklik gösteren fiyatlar ile satışa sunuluyor. İstanbul’da sunulan metrekare fiyatı ile Kastamonu’da sunulan fiyat arasında bir bağlantı kurmak o nedenle doğru olmayacaktır. Ayrıca evin kiraya verilmesine de imkan tanınmıyor. Eğer alıcının kendisi veya ailesinden birisi bu evde oturmuyorsa sözleşme feshetme hakkı kurumda bulunuyor.

Toplu konut idaresi tarafından yapılan son çalışma ile birlikte hayatları boyunca hiç ev sahibi olmayanlara 269 TL’den başlayan fiyatlar ile konut imkanı sunuyorlar. Bundan yararlanmak için bulunduğunuz ilde valilik, ilçelikte ise kaymakamlığa giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Yukarı da belirtmiş olduğumuz şartları taşıdığınıza inanıyorsanız başvurunuzu Ziraat Bankası veya Halk Bankası üzerinden yatıracağınız miktar ile yapabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra artık uygun fiyatlar ile ev sahibi olabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar