Yıl Sonu Dolar Kuru Ne Olacak! Merkez Bankasının Döviz Kurları Açıklaması

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar yıl sonu tahminlerini de yakından etkiliyor. 2018 yılında başlayan ekonomik sıkıntı tam geçiyor derken yaşanan pandemi süreciyle birlikte beklenmedik durumlar yaşandı. Bu durumların neticesinde dolar, Euro ve altın başta olmak üzere kurlarda ciddi artışlar yaşandı.
Merkez Bankası her olaydan ve durumdan sonra belirli aralıklarla kurların değişimiyle ilgili olarak açıklamalar yapıyor. Bunun için beklenti anketleri düzenleyen banka bu sonuçları da açıkladı. Sadece döviz kurları değil enflasyon ve diğer ekonomik parametrelerle ilgili olarak da anketler düzenleniyor. Bu anketlere finansal sektörlerde yer alan 62 farklı yöneticinin görüşleriyle karar veriliyor.

Yıl Sonu Döviz Kuru Beklentileri

TCMB tarafından her ay yapılan beklenti anketiyle Ağustos ayında bir önceki dönemde 7,02 TL olan kur beklentisi 7,34 TL seviyesine çıktığı görüldü. Ayrıca bu ankette yıl sonu beklentileriyle birlikte 12 ay sonra yaşanacak beklenti de aktarılıyor. Bir önceki ayda 7,26 TL olan beklenti, bu ayki beklenti de 7,68 TL olarak belirleniyor. Dolar/TL beklentisinin bir yıl içerisinde neredeyse 1 TL civarında bir değişim yaşanması bekleniyor.

Yıllık Enflasyon Beklentileri ve 12 Ay Sonrası Enflasyon Beklentileri

Merkez Bankası tarafından ayrıca yıl sonu ve önümüzde ki 12 aylık dönem içerisinde ki enflasyon beklentileri de açıklandı. Bir önceki dönemde %10,22 olarak beklenti, bu anket sonrasında %10,82 olacağı açıklandı. Beklentilerin yükselmesinin ardından pandemi sonrası yaşanan normalleşme sürecinde ürünlerin fiyatlarının artış yaşanmasının etkisi olduğunu söylemek gerekiyor.

TÜFE beklentileri için ayrıca uzun vadeli olarak beklentiler de ankete dahil edildi. 2020 Ağustos ayında yapılan anketin karşılığı olarak 2021 Ağustos ayında enflasyon beklentisi bir önceki anket içerisinde %9,33 olurken, bu dönemde %9,70 seviyesine çıktı. Bununla birlikte önümüzde ki 24 ayda yaşanacak olan TÜFE beklentisi 8,38 seviyesinden 8,58 seviyesine çıkmasıyla dikkat çekti. Genel beklenti %31 ihtimalle 9 ile 10 arasında olması yönünde olduğu da açıklandı.

Merkez Bankası Yol Sonu Faiz Beklentileri

Ekonomik parametreler arasında en önemlilerden birisi de faiz beklentileri olması dikkat çekiyor. Çünkü yaşanan herhangi bir artış ve düşüş ekonomi de ciddi dalgalanmalara neden oluyor. Geçen sefer yapılan ankette gecelik faiz %7,98 olarak kabul edilirken, Ağustos ayında yapılan anket kapsamında beklenti %9,79 olduğu açıklandı.
Merkez bankası haftalık vadeli repo ihale faiz ay sonu beklentisi 10,95 seviyesinden yüzde 12,18 seviyesine çıktığı da görülebiliyor. Kısaca bu anket döneminde geçen sefere göre ortalama 1 ile 2 puan arasında bir faiz artışının beklendiği görülebiliyor. Tabi bu beklentilerin bir sonra ki seferde düşüş yaşayabileceği ve ortalama olarak yüzde 8 – 8,50 baz puan arasında değişim yaşandığı vurgulanıyor.

Merkez Bankası GSYH Beklentileri

GSYH yani Gayri Safi Yurt içi Hasıla beklentisi de Ağustos anketinde yer aldı. Geçen sefer yapılan ankette beklenti yüzde -1,3 seviyesindeyken Ağustos ayında bu beklenti oranı yüzde -1,6 seviyesine gerilemiş oldu. 2021 yılı büyüme beklentisi olaraksa da yüzde 4,7 olan seviye bu dönemde yüzde 4,3 oranında yaşandığı dikkat çekti.
Bu ekonomik beklentilerin atlında finansal sektörlerde profesyonel olarak hizmet veren insanların görüşleri yatıyor. 62 farklı kişiden alınan veriler ışığında ülkemizin gelecek dönemde ekonomik anlamda parametrelerin hangi seviyede olacağı da tahmin edilmeye çalışılıyor. Yaşanan bu dalgalanmaların neden olarak ekonomik olarak ülkemizin bu dönem kapsamında çok stabil olmadığı da net bir şekilde görülmüş oluyor.

 

Yapılan Yorumlar