Düşük Gelirli Vatandaşlara Aylık 700 TL Maaş Yardımı

Devlet tarafından belirli bir gelir seviyesi altında olanlara özel destekler bulunuyor. Yaşlılık aylığı, muhtaçlık yardımı olarak bu şekilde yardımlar düzenli olarak sağlanıyor. Bu gelir için ilk şart 65 yaşın üzerinde olunmasıdır. Bunun yanında aylık bağlanacak kişinin gelir durumuna ve sosyal güvencesine de bakılıyor.
Bu yardımdan yararlanmak isteyenler yanlış gelir beyanı, sahte evraklar sunabiliyor. Bu durum fark edildiği anda verilen gelir hemen kesiliyor ve daha sonra tazminatıyla birlikte alınması sağlanıyor. Alınan kararla daha önce Mart, Haziran ve Eylül olmak üzere üç ayda verilen destek, 2020 yılından itibaren her ay verilmeye başlandı. Tabi bunu almak için öncelikle şartları sağlamak gerekiyor.

700 TL olan 65 Yaş Aylığını Almak İçin Yapılması Gereken Şartlar

65 Yaş aylığı alınan karar ile birlikte 700 TL olarak verilmesine karar verildi. Sosyal güvencesine, ailenin gelir durumuna göre bu aylıktan yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Kanunda özel olarak yapılması gerekenler detaylarıyla belirtilmiştir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
  • 65 Yaşından büyük olmak
  • SGK kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi olmaması,
  • Hiçbir işte çalışmıyor olması,
  • Kira geliri, nafaka ve yardım ödemesi gibi düzenli bir geliri olmaması,
  • SGK tarafından sunulan yetim maaşı ve dul aylığı gibi gelirler almaması,
  • Yaşadığı hanede ki insanların gelirinin ortalaması 701 TL’den yüksek olmaması istenmektedir.

Bu şartları sağlayanlar Kaymakamlık çatısı altında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunarak bu destekten faydalanabilir.

65 Yaş Aylığına Başvuru Nasıl Yapılır?

65 Yaş aylığı olarak bilinen ve devlet tarafından sunulan bu yardımdan faydalanmak isteyenler üst tarafta ki şartları sağladıklarından emin olduktan sonra başvuru yapmalıdır. Başvuru için gidilecek nokta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’dır.
Her ilçede kaymakamlık çatısı altında bulunan bu noktalara TC kimlik numaranız veya kimlik kartınız ile birlikte gitmeniz gerekmektedir. Başkası adına başvuru da bulunacakların yanında mutlaka vasilik kağıdı olmalıdır. Başvuru için sizden bir formu doldurmanız ve altına imza atmanız istenecektir. Bunu yaptıktan sonra size haber vereceklerini söyleyeceklerdir.
Bu durum başvurunun yetkili olan personel tarafından incelenmesi için istenmektedir. Gelir tespiti yapılacak, akrabaları, çocuklarının gelirleri incelenecektir. Bu konuda yapılan düzenleme ile yaşlılık aylığı alacak kişinin kendisi ve eşiniz gelirlerine bakılmaktadır. Yapılan inceleme kişinin muhtaçlık sınırının altında olduğunu ispat ettikten sonra aylık bağlanacaktır.

65 Yaş Aylığı 2020 Yılında Kaç TL Olmuştur?

65 Yaş aylığı her yıl artış göstermektedir. Bu konuda yapılan artış oranı enflasyona göre yapılmaktadır. Bu yılki fark ile birlikte 2020 yılı yaşlılık aylığı 711 TL olmuştur. Ödemeler bulunduğunuz noktada bulunan Ziraat Bankası veya PTT şubeleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yaş aylığı bağlatmak isteyen insanların bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Başvuru sonrası olumlu kabul edilenlerin aylıkları takip eden ay başında yatmaya başlayacaktır. Yardımın ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.
Başvuru sahibinin fakirlik kağıdının olması gerekmektedir. Bu kağıt bulunan mahallenin muhtarına giderek alınmaktadır. Bu kağıt için muhtarlığa herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Başvuru yaptıktan sonra insanlar onaylandığını öğrenmek için gene Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bu konu hakkında bilgi alabilirler. Gidemeyecek durumda olanlar bu bilgiyi telefon üzerinden de arama yaparak alabilirler. Burada ki amaç ihtiyaç sahibi olan insanlara devlet tarafından yeterli desteğin sağlanmasıdır.

 

Yapılan Yorumlar